O klubie

Młodzieżowe początki

Pierwsze drużyny młodzieżowe utworzono w Zawiszy w trakcie 1951 roku. Walczyły one ze sporym powodzeniem po raz pierwszy w rozgrywkach.

Juniorzy w mistrzostwach województwa zdobyli czwarte miejsce w stawce 8 drużyn. Oprócz niżej wymienionych zespołów z Zawiszą rywalizowała jeszcze bydgoska Brda. Ze wszystkich spotkań rozegranych w 1952 roku zachowało się sześć wyników:

01.06.1952: Zawisza Bydgoszcz - Gwardia Koronowo 3:0

12.06.1952: Polonia Bydgoszcz - Zawisza Bydgoszcz 2:3

26.06.1952: Zawisza Bydgoszcz - Unia Solec Kujawski 0:1

29.06.1952. 09:00. Stadion Gwiazdy (Spójni): Zawisza Bydgoszcz - Gwiazda Bydgoszcz (brak wyniku)

06.07.1952: Włókniarz Bydgoszcz - Zawisza Bydgoszcz 3:2

30.07.1952: Zawisza Bydgoszcz - Budowlani Bydgoszcz 3:0

17.08.1952: Gwiazda Bydgoszcz - Zawisza Bydgoszcz 7:0

Tzw. grupę bydgoską juniorów wygrała Gwiazda. 12 października na własnym boisku zmierzyła się z najlepszym zespołem grupy toruńskiej - Pomorzaninem. Spotkanie zakończyło się wynikiem remisowym 1:1 (1:1). W wyniku dwóch meczów lepsza okazała się drużyna z Grodu Kopernika i zdobyła mistrzostwo okręgu.

Juniorzy i trampkarze uczestniczyli przez cały 1953 rok w wewnątrzklubowym współzawodnictwie. Przy ocenie najmłodszych zawodników brano pod uwagę: obecność na treningach i wykładach teoretycznych, postawy sportowo-moralne, udział w akcjach społecznych i koleżeńskość. W klasyfikacji za drugi kwartał wśród juniorów zwyciężył Henryk Świątkowski 72 punkty, przed Adamem Michlewiczem 69 punktów i Niemczewskim 66. Rywalizacja odbywała się pod hasłem „Pierwszy w nauce, pracy i sporcie". W trzecim kwartale (pod hasłem „Nasz festiwal”) najlepsi byli: Wilk, Ryszard Chojnacki, Kazimierz Kujaczyński, Henryk Jagła i Adam Michlewicz. Jako ciekawostkę podamy, że ostatnie lokaty zajęli: Wolschleger, Szczygieł i Trybuszewski. W tej kategorii wiekowej trenowało wówczas w Zawiszy 31 młodych piłkarzy. Kierownikiem drużyny juniorów był Witold Kamieński (cywil, na zdjęciu obok), w przeszłości uprawiający lekką atletykę. Najlepsze wyniki osiągał w biegach na średnich dystansach. Kamieński pełnił nie tylko funkcję kierownika, właściwie odpowiadał za szkolenie wszystkich grup młodzieżowych w klubie! Z poczynionych ustaleń wynika, że w Zawiszy był już na pewno pod koniec 1952 roku. Wydawnictwo „35 lat KS „Gwiazda”, które ukazało się w 1957 roku wspominało o działalności Kamieńskiego w wymienionym klubie. O jego pracy w Gwieździe napisano: „Lata 1950/51 rozpoczynają drugi okres życia naszej sekcji. Nie można tu pominąć nazwisk W. Kamieńskiego i prof. J. Maciukiewicza, którym zawdzięczamy zmontowanie silnej sekcji lekkoatletycznej. Kierownik sekcji Witold Kamieński dzięki sumiennej i gorliwej pracy osiąga wraz z całą sekcją szereg dobrych wyników. Jego troskliwa opieka nad zawodnikami i usilna praca dla dobra sekcji nie poszły na marne. Z rąk jego wyszło bowiem dużo dobrych zawodników. Wypada tu wymienić chociażby kilka nazwisk, jak: Makowski, Trzciński, Bielawski, Drozd, Nowak, Smoliński, Heise, Sułkowski, Jędryczka czy Kubera”. W Gwieździe Kamieński prowadził współzawodnictwo na najlepszego lekkoatletę. Organizował również zawody propagujące sport w wioskach regionu. Te działania przeniósł wkrótce na grunt wojskowego klubu.

Młodzicy (trampkarze) i juniorzy odbywali zajęcia treningowe dwa razy w tygodniu na boisku, które znajdowało się przy obecnym Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego (ul. Chodkiewicza). Wówczas nie było tam bramek do piłki ręcznej jak teraz. Treningi prowadził Witold Kamieński, w jednym czasie dla wszystkich najmłodszych adeptów piłki nożnej, z tym, że chłopcy byli podzieleni na grupy. Zimą było więcej zajęć teoretycznych. Dość często spotykaliśmy się z sytuacją, że trener pierwszego zespołu w wojskowym klubie zajmował się również szkoleniem młodzieży. Zawsze zastanawiało nas jak to było możliwe, w takiej sytuacji trener musiałby się chyba „rozdwoić". Poza pracą ściśle związaną ze szkoleniem utrzymanie grup młodzieżowych oznaczało konieczność dopilnowania wielu spraw organizacyjnych. W 1955 roku działacze zdecydują się na zatrudnienie szkoleniowca, który zajmie się piłkarską młodzieżą. Wybór padnie na Konrada Kamińskiego, który w 1953 roku zdobył mistrzostwo Polski juniorów z toruńskim Pomorzaninem. Po jego zatrudnieniu Witold Kamieński będzie pracować z drużyną rezerw.

Poza rywalizacją w lidze juniorów młodzi piłkarze Zawiszy uczestniczyli m.in. 1 maja 1953 na boisku Spójni (Gwiazdy) w czwórmeczu z udziałem młodych zawodników bydgoskich drużyn. Poza gospodarzami wystąpi juniorzy Brdy, Polonii i Zawiszy. Najlepiej spisał się zespół „kolejarzy” pod wodzą trenera Stefana Ryszewskiego, z którym Zawisza przegrał 2:3 (0:2). W sierpniu 1953 r. zespół przebywał na obozie kondycyjnym gdzie zmierzył się dwukrotnie w towarzyskich potyczkach z rówieśnikami Legii Warszawa, notując dwa zwycięstwa. W pierwszym spotkaniu było 2:0 (1:0), bramki zdobyli Adam Michlewicz i Iwicki. W rewanżu padł wynik 3:1 (1:1). Na listę strzelców wpisali się: Adam Michlewicz, Jerzy Czaplewski i Henryk Świątkowski z karnego. Bydgoszczanie, w składzie których znalazło się kilku trampkarzy, w obydwu meczach przewyższali rywali wyszkoleniem technicznym i kondycją. Wyróżniali się szczególnie: bramkarz Hrabia, Świątkowski, trampkarz Tadeusz Michałek oraz napastnicy Adam Michlewicz i Jerzy Czaplewski. Poszukując informacji o bramkarzu noszącym niecodzienne nazwisko, dowiedzieliśmy się jedynie, że Hrabia mieszkał na słynnym Londynku.

30 sierpnia 1953 roku juniorzy Zawiszy (ówczesnego OWKS) zagrali spotkanie przed meczem II ligi OWKS - Gwardia Lublin. Ich rywalem była Polonia Bydgoszcz. Nie był to pojedynek ligowy, wyniku nie odnotowano. W innym meczu towarzyskim, 4 października młodzi zawiszanie wygrali 3:1 (2:0) z Unią Łęgnowo. Bramki zdobyli: Woziołowski, Jagła i Iwicki. W rywalizacji o mistrzostwo miasta zespół zajął w grupie II drugie miejsce i nie zakwalifikował się do decydujących bojów o tytuł mistrza okręgu. W prasie nie uświadczyło się wyników mistrzowskich spotkań.

Juniorzy Zawiszy w sezonie 1953/1954 zajęli 3. miejsce w mistrzostwach miasta. Podstawowy skład przedstawiał się następująco: bramkarz Benon Zalewski - Edwin Lewandowski, Kazimierz Kujaczyński, Henryk Nowak, Jan Szczytowicz, Maludziński, Ryszard Chojnacki, Marciniak, Ryszard Wiese, Leonard Ratajczak, Romuald Sułkowski. Wyniki niektórych meczów ligowych:

08.04.1954: Gwiazda (Spójnia) Bydgoszcz -Zawisza (OWKS) 5:1 (3:1).

Bramki: Lech Synowicz 2, Edmund Nietz 2, Marian Stachowicz - ?

05.05.1954: Zawisza (OWKS) - Unia (Kolejarz) Solec Kujawski 0:1

Juniorzy Zawiszy w  1954 roku. Od lewej stoją: Witold Kamieński - kierownik drużyny i jednocześnie trener, Kazimierz Kujaczyński, bramkarz Benon Zalewski, Marciniak, Edwin Lewandowski, Ryszard Chojnacki, Maludziński, Ryszard Wiese, Leonard Ratajczak, Henryk Nowak, Jan Szczytowicz, Romuald Sułkowski.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości