Młodzieżowe początki
Pierwsze drużyny młodzieżowe utworzono w Zawiszy w trakcie 1951 roku. Walczyły one ze sporym powodzeniem po raz pierwszy w rozgrywkach.
Juniorzy w mistrzostwach województwa zdobyli czwarte miejsce w stawce 8 drużyn. Oprócz niżej wymienionych zespołów z Zawiszą rywalizowała jeszcze bydgoska Brda. Ze wszystkich spotkań rozegranych w 1952 roku zachowało się sześć wyników:
01.06.1952: Zawisza Bydgoszcz - Gwardia Koronowo 3:0
12.06.1952: Polonia Bydgoszcz - Zawisza Bydgoszcz 2:3
26.06.1952: Zawisza Bydgoszcz - Unia Solec Kujawski 0:1
29.06.1952. 09:00. Stadion Gwiazdy (Spójni): Zawisza Bydgoszcz - Gwiazda Bydgoszcz (brak wyniku)
06.07.1952: Włókniarz Bydgoszcz - Zawisza Bydgoszcz 3:2
30.07.1952: Zawisza Bydgoszcz - Budowlani Bydgoszcz 3:0
17.08.1952: Gwiazda Bydgoszcz - Zawisza Bydgoszcz 7:0
Tzw. grupę bydgoską juniorów wygrała Gwiazda. 12 października na własnym boisku zmierzyła się z najlepszym zespołem grupy toruńskiej - Pomorzaninem. Spotkanie zakończyło się wynikiem remisowym 1:1 (1:1). W wyniku dwóch meczów lepsza okazała się drużyna z Grodu Kopernika i zdobyła mistrzostwo okręgu.
Juniorzy i trampkarze uczestniczyli przez cały 1953 rok w wewnątrzklubowym współzawodnictwie. Przy ocenie najmłodszych zawodników brano pod uwagę: obecność na treningach i wykładach teoretycznych, postawy sportowo-moralne, udział w akcjach społecznych i koleżeńskość. W klasyfikacji za drugi kwartał wśród juniorów zwyciężył Henryk Świątkowski 72 punkty, przed Adamem Michlewiczem 69 punktów i Niemczewskim 66. Rywalizacja odbywała się pod hasłem „Pierwszy w nauce, pracy i sporcie". W trzecim kwartale (pod hasłem „Nasz festiwal”) najlepsi byli: Wilk, Ryszard Chojnacki, Kazimierz Kujaczyński, Henryk Jagła i Adam Michlewicz. Jako ciekawostkę podamy, że ostatnie lokaty zajęli: Wolschleger, Szczygieł i Trybuszewski. W tej kategorii wiekowej trenowało wówczas w Zawiszy 31 młodych piłkarzy. Kierownikiem drużyny juniorów był Witold Kamieński (cywil, na zdjęciu obok), w przeszłości uprawiający lekką atletykę. Najlepsze wyniki osiągał w biegach na średnich dystansach. Kamieński pełnił nie tylko funkcję kierownika, właściwie odpowiadał za szkolenie wszystkich grup młodzieżowych w klubie! Z poczynionych ustaleń wynika, że w Zawiszy był już na pewno pod koniec 1952 roku. Wydawnictwo „35 lat KS „Gwiazda”, które ukazało się w 1957 roku wspominało o działalności Kamieńskiego w wymienionym klubie. O jego pracy w Gwieździe napisano: „Lata 1950/51 rozpoczynają drugi okres życia naszej sekcji. Nie można tu pominąć nazwisk W. Kamieńskiego i prof. J. Maciukiewicza, którym zawdzięczamy zmontowanie silnej sekcji lekkoatletycznej. Kierownik sekcji Witold Kamieński dzięki sumiennej i gorliwej pracy osiąga wraz z całą sekcją szereg dobrych wyników. Jego troskliwa opieka nad zawodnikami i usilna praca dla dobra sekcji nie poszły na marne. Z rąk jego wyszło bowiem dużo dobrych zawodników. Wypada tu wymienić chociażby kilka nazwisk, jak: Makowski, Trzciński, Bielawski, Drozd, Nowak, Smoliński, Heise, Sułkowski, Jędryczka czy Kubera”. W Gwieździe Kamieński prowadził współzawodnictwo na najlepszego lekkoatletę. Organizował również zawody propagujące sport w wioskach regionu. Te działania przeniósł wkrótce na grunt wojskowego klubu.
Młodzicy (trampkarze) i juniorzy odbywali zajęcia treningowe dwa razy w tygodniu na boisku, które znajdowało się przy obecnym Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego (ul. Chodkiewicza). Wówczas nie było tam bramek do piłki ręcznej jak teraz. Treningi prowadził Witold Kamieński, w jednym czasie dla wszystkich najmłodszych adeptów piłki nożnej, z tym, że chłopcy byli podzieleni na grupy. Zimą było więcej zajęć teoretycznych. Dość często spotykaliśmy się z sytuacją, że trener pierwszego zespołu w wojskowym klubie zajmował się również szkoleniem młodzieży. Zawsze zastanawiało nas jak to było możliwe, w takiej sytuacji trener musiałby się chyba „rozdwoić". Poza pracą ściśle związaną ze szkoleniem utrzymanie grup młodzieżowych oznaczało konieczność dopilnowania wielu spraw organizacyjnych. W 1955 roku działacze zdecydują się na zatrudnienie szkoleniowca, który zajmie się piłkarską młodzieżą. Wybór padnie na Konrada Kamińskiego, który w 1953 roku zdobył mistrzostwo Polski juniorów z toruńskim Pomorzaninem. Po jego zatrudnieniu Witold Kamieński będzie pracować z drużyną rezerw.
Poza rywalizacją w lidze juniorów młodzi piłkarze Zawiszy uczestniczyli m.in. 1 maja 1953 na boisku Spójni (Gwiazdy) w czwórmeczu z udziałem młodych zawodników bydgoskich drużyn. Poza gospodarzami wystąpi juniorzy Brdy, Polonii i Zawiszy. Najlepiej spisał się zespół „kolejarzy” pod wodzą trenera Stefana Ryszewskiego, z którym Zawisza przegrał 2:3 (0:2). W sierpniu 1953 r. zespół przebywał na obozie kondycyjnym gdzie zmierzył się dwukrotnie w towarzyskich potyczkach z rówieśnikami Legii Warszawa, notując dwa zwycięstwa. W pierwszym spotkaniu było 2:0 (1:0), bramki zdobyli Adam Michlewicz i Iwicki. W rewanżu padł wynik 3:1 (1:1). Na listę strzelców wpisali się: Adam Michlewicz, Jerzy Czaplewski i Henryk Świątkowski z karnego. Bydgoszczanie, w składzie których znalazło się kilku trampkarzy, w obydwu meczach przewyższali rywali wyszkoleniem technicznym i kondycją. Wyróżniali się szczególnie: bramkarz Hrabia, Świątkowski, trampkarz Tadeusz Michałek oraz napastnicy Adam Michlewicz i Jerzy Czaplewski. Poszukując informacji o bramkarzu noszącym niecodzienne nazwisko, dowiedzieliśmy się jedynie, że Hrabia mieszkał na słynnym Londynku.
30 sierpnia 1953 roku juniorzy Zawiszy (ówczesnego OWKS) zagrali spotkanie przed meczem II ligi OWKS - Gwardia Lublin. Ich rywalem była Polonia Bydgoszcz. Nie był to pojedynek ligowy, wyniku nie odnotowano. W innym meczu towarzyskim, 4 października młodzi zawiszanie wygrali 3:1 (2:0) z Unią Łęgnowo. Bramki zdobyli: Woziołowski, Jagła i Iwicki. W rywalizacji o mistrzostwo miasta zespół zajął w grupie II drugie miejsce i nie zakwalifikował się do decydujących bojów o tytuł mistrza okręgu. W prasie nie uświadczyło się wyników mistrzowskich spotkań.
Juniorzy Zawiszy w sezonie 1953/1954 zajęli 3. miejsce w mistrzostwach miasta. Podstawowy skład przedstawiał się następująco: bramkarz Benon Zalewski - Edwin Lewandowski, Kazimierz Kujaczyński, Henryk Nowak, Jan Szczytowicz, Maludziński, Ryszard Chojnacki, Marciniak, Ryszard Wiese, Leonard Ratajczak, Romuald Sułkowski. Wyniki niektórych meczów ligowych:
08.04.1954: Gwiazda (Spójnia) Bydgoszcz -Zawisza (OWKS) 5:1 (3:1).
Bramki: Lech Synowicz 2, Edmund Nietz 2, Marian Stachowicz - ?
05.05.1954: Zawisza (OWKS) - Unia (Kolejarz) Solec Kujawski 0:1
Juniorzy Zawiszy w 1954 roku. Od lewej stoją: Witold Kamieński - kierownik drużyny i jednocześnie trener, Kazimierz Kujaczyński, bramkarz Benon Zalewski, Marciniak, Edwin Lewandowski, Ryszard Chojnacki, Maludziński, Ryszard Wiese, Leonard Ratajczak, Henryk Nowak, Jan Szczytowicz, Romuald Sułkowski.